V Daruvaru se konala první elektronická aukce v Chorvatsku
Šetření času a peněz, průhlednost a doložitelnost, to jsou rozhodující faktory, kvůli nimž se v oblasti zakázek stále víc používají elektronické aukce. V Evropě jsou standardem, a také v Chorvatsku už za rok budou zákonnou povinností. Zatím se v Chorvatsku uskutečnila jen jedna online aukce a ta proběhla 24. ledna v Daruvaru.
Průkopnická akce se zcela vydařila
Vykonavatelem průkopnické akce byl městský úřad a používal počítačový program české firmy NAR marketing z Ostravy, jako výsledek úspěšné dvouleté spolupráce. „ Elektronické aukce se stávají stále častěji využívaným a stále oblíbenějším nástrojem nákupců z privátního a veřejného sektoru nejen skrz Evropu. Svou transparentností a zpětnou doložitelností umožňují ochranu celého nákupu a to včetně samotných nákupců,“ říká Zuzana Kawuloková, manažerka veřejných vztahů ostravského podniku.
Daruvarská městská správa se o tom přesvědčila na příkladu zajišťování roční zásoby tonerů a barev do počítačových tiskáren. „Domluvili jsme se, že začneme nákupem zboží menší hodnoty, konkrétně šlo o 19 900 kun a že podáme výzvu k účasti ve výběrovém řízení,“ řekla nám vedoucí oddělení právních záležitostí Olga Šimonová Daňková, která po ukončení aukce neskrývala spokojenost s výsledkem. „Oslovili jsme deset dodavatelů, čtyři slíbili, že se do dražby zapojí, ale na začátku licitace se objevili jen dva – daruvarský Vacom, a osijecký obchod s papírem. Vzhledem k tomu, že jde o první elektronickou aukci a že s ní nikdo nemá zkušenost, můžeme být úplně spokojeni, zvlášť s chováním zúčastněných obchodů a snížením cen.“
Oba soutěžící podniky zřejmě chtěly vyhrát a tak aukce místo plánovaných pětadvacet minut trvala dvojnásobně déle, což znamená, že městský úřad ušetří 12,32 procenta. Lepší nabídku dala osijecká firma. „Přesvědčili jsme se, že všechno, co nám řekli na semináři v Ostravě o úsporách a výhodách elektronických aukci, byla pravda,“ dodává O. Šimonová Daňková. Přitom velice chválila své pomocnice Sandru Václavkovou, Ivanu Milekovou Husákovou, Annu Novotnou a Ivanu Farkašovou, které aukci připravovaly a prováděly a po celou dobu se konzultovaly s Natašou Veltruskou, rodačkou z Daruvaru, která se v ostravské firmě podílí na pořádání online aukcí. První kontakty byly ale navázány před více než dvěma roky, a zasloužil se o ně nikdo jiný, než proslulý písničkář Jaromír Nohavica. „Když Jarek Nohavica chystal koncert v Daruvaru, navrhli přední lidé firmy, kteří jsou jeho přátelé, aby se spolu svezli a pokusili se prezentovat svůj projekt v sídle české menšiny v Chorvatsku. Nám se to zdálo užitečným, a tak jsme pokračovali ve spolupráci a loni poslali své lidi na seminář do Ostravy,“ uvedla paní Šimonová Daňková.
„Jsme nesmírně rádi, že jsme měli možnost zapojit se do tohoto projektu, s ohledem na to, že jde o firmu, která má výborné reference,“ dodává starosta. „My, jako první, dostáváme software bezplatně, a pomůžeme, našim přátelům navázat kontakty s ministerstvem hospodářství. Právě s poslancem Vladimírem Bílkem domlouváme prezentaci na ministerstvu.“
Autor: M. Pejič / mp
Zdroj: jednota.hr
MEZI PRVNÍMI: Veřejná elektronická soutěž v Daruvaru
„Elektronický systém sám „vyhodnotí“ nejvýhodnější nabídku, ve které se klade největší důraz na cenu a potom i na způsob placení“ říká Rohlik, starosta města Daruvar.
První zkušební e-nákup je základem pro další, které připravujeme.
Město Daruvar, jako první v Bjelovarsko-bilogorském kraji, a možná i v celém Chorvatsku, udělalo veřejnou elektronickou aukci. Elektronické aukce by se měly časem začít využívat ve všech lokálních samosprávách. Za pomoci počítačového programu byla během půl hodiny realizovaná veřejná soutěž na kancelářský papír, tužky, tonery a ostatní kancelářské potřeby.
„Do veřejné soutěže, jejíž hodnota byla kolem 20 000 kun, jsme vybrali a pozvali deset dodavatelů. Z těch, kteří se přihlásili, jsme vybrali pouze ty, o kterých víme, že přistoupí na veřejnou soutěž,“ uvádí starosta Dalibor Rohlik. „Nakonec se do soutěže přihlásili čtyři uchazeči, z nichž dva byli aktivní. Aukce trvala 50 minut, 25 minut aktivně a ještě jednou tolik se prodlužovalo,“ vysvětlil starosta.
Uchazeči vidí nabídky a z minuty na minutu mohou zasílat nové.
„To, co je zajímavé a co se může měnit z minuty na minutu, je to, že každý z uchazečů může vidět nabídkovou cenu, upravovat a znovu vepisovat nabídky. Samozřejmě, nikdo z nich, ani my, nemůžeme vidět kdo je kdo. Na konci systém sám „vyhodnotí“ nejvýhodnější nabídku, ve které se klade největší důraz na cenu, potom i na způsob placení, doručení… apod. Cílem je, aby se v budoucnu všechny veřejné zakázky dělaly tímto způsobem,“ řekl Rohlik. Podotýká, že její přednost je transparentnost - neexistuje možnost ovlivnění a je i levnější.
Zdroj: Večernji list